Stawianie baniek to stara, sprawdzona metoda leczenia. Kilkadziesiąt lat wstecz banki należały do metod leczniczych akceptowanych i stosowanych w warunkach szpitalnych. Uznawano je za pełnoprawną i skuteczną metodę medycyny. Wycofanie baniek z kanonu szpitalnego zostało dokonane na fali fascynacji farmakologia i farmakoterapia. Dzisiaj są szczególnie popularne, są skuteczną metoda lecznicza, stosowane zwłaszcza chętnie w ortopedii.
Jest to metoda leczenia wywodząca się z kręgu tradycyjnej medycyny chińskiej oraz medycyny arabskiej, gdzieś od tysiącleci są lekiem.
Stawianie baniek pomocne jest przy przeziębieniu, likwidują ból, użyty do masażu relaksacyjnego – łagodzą napięcia i stres.
Można je stawiać nawet rocznemu dziecku.

Są trzy rodzaje baniek.
Obojętnie jakiego rodzaju baniek użyjemy, chodzi o to, aby w środku, po przyłożeniu do ciała, wytworzyła się próżnia. Dzięki temu banka przyssa się do skory.

  • banki szklane ogniowe – do stawiania na gorąco ich działanie jest najsilniejsze
  • banki szklane bez użycia ognia – maja wentyl, którym odssysa się powietrze za pomocą specjalnej pompki
  • banki gumowe podciśnienie powstaje, gdy rozpręża się ściśnięta guma

Podciśnienie jest ścisłe powiązane z efektem działania temperatury jako stymulatora procesów neurologicznych i immunologicznych. Następuje mobilizacja sil odpornościowych organizmu. Składniki krwi wyssane z naczyń krwionośnych do skóry, organizm traktuje jako substancje obca, co powoduje stymulacje naturalnych sił obronnych organizmu.