Osoba, która jest poddawana zabiegowi świecowania lub konchowania uszu kładzie się na boku. Terapeuta wkłada do kanału usznego świecę i pozostawia aż wypali się do odpowiedniego poziomu. W przypadku konchy zabieg jest bardziej skomplikowany, ale także tutaj koncha wypala się do odpowiedniego poziomu. Terapia jest miła, relaksująca, bezpieczna. Mechanizm konchowania opiera się na tak zwanym termicznym efekcie kominowym w uchu. Powoduje on regulację ciśnienia w zatokach i błonie bębenkowej. Dzięki wytworzeniu podciśnienia z ucha wyciągane są nagromadzone tam osady, zanieczyszczenia, nadmiar woskowiny. Do ucha dostaje się ciepłe powietrze oraz stężona para olejków wzbogacona substancjami ziołowymi, która wpływa leczniczo na podrażnione strefy. Ciepłe powietrze stymuluje obwodowe ciśnienie krwi, ma to korzystny wpływ na wzmocnienie systemu immunologicznego osłabionego lub chorego obszaru oraz stymuluje krążenie limfatyczne. Zarówno świece jak i konchy działają również na płaszczyznach energetycznych naszego ciała. Udrażniają kanały energetyczne tzw. meridiany, oczyszczają oraz wzmacniają czakramy (energetyczne centra na ciele człowieka).
Konchy są dużo większe zatem zabieg trwa dłużej, a jego działanie jest bardziej intensywne. Konchy – ich kształt przypomina wydłużony lejek, który jest szerszy u góry i zwężą się ku dołowi.
Rodzaj zastosowanego zabiegu zależy głównie od istniejącej dolegliwości. W celach profilaktycznych np. oczyszczenie uszu z nadmiaru woskowiny wystarczy zastosować świecowanie, natomiast przy znacznym niedosłuchu powinien być zastosowany zabieg konchowania. Zarówno świecowanie jak i konchowanie wykonuje się nieparzystą ilość zabiegów (np. 1, 3, 5, …). Pomiędzy zabiegami powinien być jednodniowy odstęp czasu. Ilość zabiegów dostosowuje się indywidualnie dla pacjenta, w zależności od rodzaju istniejącej dolegliwości. W przypadku lekkich niedyspozycji organizmu (np. katar) przeważnie wystarczą 3 zabiegi, natomiast poważniejsze przewlekłe zaburzenia lub choroby wymagają wykonania więcej zabiegów lub wizyty u lekarza. Jeżeli dolegliwość ustąpi po pierwszym zabiegu wskazane jest kontynuowanie serii do 3 zabiegów w celu utrwalenia pozytywnych efektów.
Wskazania do wykonywania konchowania i świecowania uszu
- migrena
- dzwonienie w uszach, szumy
- niedosłuch
- poddenerwowanie, stres
- kłopoty z nieżytem nosa
- przeziębienie
- nawracające anginy i powiększony trzeci migdałek
- nadmiar woskowiny
- stany zapalne zatok i uszu
- zaburzenia równowagi
- regulacja ciśnienia w przypadkach bólów głowy
Przeciwwskazania do wykonywania konchowania i świecowania uszu
- urazy głowy
- ostry stan zapalny ucha
- noszenie aparatów słuchowych
- uczulenie na produkty pszczele
- niepełna i uszkodzona błona bębenkowa
- choroby zakaźne
Po zakończeniu na jednym uchu następuje powtórzenie całej czynności na drugim uchu. Po zabiegu należy poleżeć przez kilka minut. Należy uważać, aby do kanału usznego nie dostała się woda, w dniu wykonania zabiegu najlepiej nie myć głowy. Pojedyncza kuracja to minimum 2 spalone konchy. Konchowaniu mogą poddać się zarówno dorośli jak i dzieci (powyżej 6 lat).